Strona Główna PielęgnacjaCięcie Roślin Liść laurowy – uprawa, cięcie, rozmnażanie

Liść laurowy – uprawa, cięcie, rozmnażanie

autor Ogarnij Ogród

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis), to prawidłowa nazwa liścia laurowego. Ale w obiegu funkcjonuje wiele innych: drzewo laurowe, drzewo bobkowe czy laur. Potocznie zwie się tak jak przyprawa, którą często jest, czyli liść laurowy albo liść bobkowy. Jest to roślina wiecznie zielona, ale niestety nie jest mrozoodporna, w Polsce zatem może być uprawiana jedynie w pojemnikach, które w momencie, gdy temperatury zaczynają spadać poniżesz10oC trzeba przenieść do pomieszczenia.

Liść laurowy – charakterystyka

Liść laurowy pochodzi z okolic basenu Morza Śródziemnego, gdzie roślinie powszechnie czy to w formie fantazyjnie ciętych soliterów czy też żywopłotów.  W starożytności (ale i symbolicznie do dziś) był wykorzystywany do robienia wieńców dla zwycięzców olimpiad sportowych a także dla mędrców. Od wieków jest również symbolem miłości. Odpędza również złe duchy i śmierć. Piękne laurowe gaje posadzone były wokół świątyń Apollina.

Osiąga wysokość od 100 do 300 cm, ale potrzeba wielu lat by dorósł do tych trzech metrów, gdyż rośnie bardzo wolno. W kwietniu zaczyna obficie kwitnąć, jego kwiaty są drobne (do 1 cm średnicy) o barwie żółto-zielono-białej. Pierwsze kwitnienie ma miejsce po około 5 latach od posadzenia a kwiaty są albo męskie, albo żeńskie, gdyż wawrzyn jest rośliną dwupienną. Także jeśli krzewy miałyby owocować, trzeba mieć co najmniej dwie posadzone w osobnych donicach rośliny: męską i żeńską.

wawrzyn kwiatyfot. Wendy Cutler / flickr.com

Rozmnażanie wawrzynu

Wawrzyn jest rośliną, która nie jest rudna w rozmnażaniu, ale do tych najłatwiejszych również nie należy. Można go rozmnażać poprzez sadzonki albo nasiona.

Sadzonki można pozyskać w sierpniu i wrześniu, najlepsze są te półzdrewniałe. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, gdyż korzenie pojawiają się dopiero po 2-3 miesiącach. Jeśli rozmnażamy wawrzyn z nasion, to najlepsze są te świeżo zebrane. Umieszczamy je w pojemniku, w podłożu przeznaczonym do wysiewu nasion i pod przykryciem. Tu cierpliwość powinna być jeszcze większa, gdyż rośliny wykiełkują dopiero po kilku miesiącach.

Wymagania glebowe i stanowiskowe liścia bobkowego

Liść bobkowy nie ma wielkich wymagań dotyczących podłoża. Optymalne warunki to ziemia dość żyzna, przepuszczalna o odczynie pH 6,5-7,5. Co dwa lata powinien być przesadzany do większej doniczki. Jeśli nasz krzew jest już ciężki i słusznych rozmiarów można ograniczyć się do usunięcia jak największej ilości podłoża z donicy i w to miejsce nasypania żyznej ziemi, albo np. dobrze przesianego kompostu.

Liść bobkowy potrzebuje dużo słońca, ostatecznie może to być również lekki cień. Ale zanim donica zostanie ustawiona w pełnym słońcu, to krzew musi zostać zahartowany, wystawiony od razu w słońcu zostanie poparzony. Także dawka słońca na początku powinna być stopniowana.

Gdy zaczynają się jesienne nocne chłody i temperatura zaczyna spadać, liść bobkowy powinien znaleźć się w pomieszczeniu. Zimą roślina przechodzi w stan spoczynku, ale nie traci liści. Dlatego trzeba jej do tego spoczynku stworzyć warunki. Idealne miejsce to takie, gdzie jest okno (nie może być ciemno) i temperatura oscylująca w granicach 5-10oC. Czyli jakaś weranda, piwnica czy garaż i można liść bobkowy przy takim oknie postawić. Jeśli nie mamy możliwości stworzyć mu takich warunków, to przy temperaturze zimą powyżej 15oC może zrzucić liście i jest narażony na choroby grzybowe.

liść laurowy w doniczcefot. Maja Dumat / flickr.com

Cięcie wawrzynu szlachetnego

Wawrzyn szlachetny jest niezwykle wdzięcznym materiałem do cięcia. Znosi je świetnie i jest do niego stworzony. Ale nie mogą być to cięcia radykalne, lepiej częściej, ale krótsze odcinki pędów. I nic się po tej czynności nie zmarnuje, wawrzyn bowiem jest znakomitą przyprawą. Kształtować roślinę możemy od czerwca do sierpnia. Jeśli zrezygnujemy ze skracania pędów wawrzyn będzie rzadki, bezkształtny i rosochaty. Pięknie natomiast prezentuje się mając kształt kulisty.

Pielęgnacja drzewka laurowego

Drzewko laurowe nie znosi nadmiernego podlewania. Jeśli korzenie będą miały zbyt mokro, zaczną gnić. Najlepiej jest podlać porządnie, następnie usunąć nadmiar wody z podstawka i z następnym podlewaniem zaczekać, aż podłoże będzie suche. Zimą podłoże ma być tylko lekko wilgotne, na stałym poziomie. Drzewko podlewamy wodą z kranu, ale już taką odstaną. Ma mieć temperaturę otoczenia, także zimą.

By roślina zdrowo rosła potrzebne jest nawożenie jej w okresie wegetacji – od kwietnia do lipca, najlepiej co 2 tygodnie. Nawóz powinien być naturalny. Idealny jest ten z odchodów dżdżownic.

Teoretycznie drzewko laurowe wytrzymuje temperaturę do minus 10oC. Ale w zasadzie taki spadek temperatury zawsze odchoruje gubiąc liście. Dlatego zimę musi spędzać w widnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie będzie spadała do zera lub poniżej. Nie jest to roślina mrozoodporna.

Drzewko bobkowe jest bardzo odporne na choroby i szkodniki. Powodem chorób jest najczęściej zbyt wysoka temperatura zimą lub zbyt niska, wówczas traci liście oraz nadmierne podlewanie doprowadzające do gnicia korzeni i choroby grzybowej.

Wykorzystanie liścia laurowego

Liście laurowe można zrywać przez cały rok (zimą mniej) i używać ich na bieżąco jako przyprawę. Najbardziej aromatyczne są te młode. Ale można po każdym skracaniu pędów liście suszyć. Idealnie do tego nadaje się suszarka do grzybów, warzyw i owoców.

  • liście laurowe (bobkowe) są niezwykle aromatyczną przyprawą do mięs, sosów, bigosu, zup i przetworów
  • już tylko stojąc w pomieszczeniu wydzielają delikatny, przyjemny aromat, który np. odstrasza myszy i inne szkodniki. Ale dopiero roztarte lub zmiażdżone wydzielają naprawdę silną woń
  • ma właściwości lecznicze. W formie olejku jest stosowany np. na reumatyzm (kilka kropli wlewa się do kąpieli). Ale doskonały jest również na kaszel, porost włosów czy choroby skóry
  • suszone dodaje się do woreczków np. lnianych i wkłada do szafek w celu odstraszenia szkodników z kuchni czy spiżarni.

fot. główne anandasandra / pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz